SIRBİSTAN

Sırbistan

Birçok nehrin içerisinden geçtiği Sırbistan bu günlerde eşsiz doğa manzaralarının mozaiği ile bizi etkilemektedir. Tara milli parkı, kanyonları ve gölleri ile Sırbistan, en çok ziyaret edilen dağ Zlatibor, ‘’Leylak vadisi’’nin manastır mirası, Drina nehri ve sinematik etnik Drvengrad köyü ülkenin en güzel yerlerinden birkaçıdır. Doğu Sırbistan’da güzellikte batı Sırbistan ile yarışır, doğu Sırbistan’da Denube nehrinin en olağanüstü parçası olan Demirkapı boğazının tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca güney Sırbistan yeni Dünya Harikası olmaya aday benzersiz bir doğa olayı olan Devil’s Town ile gurur duyuyor. Kuzey Voyvodina bölgesi, doğal rezervleri, hayvansal doğası ve şarapları, Tisa ve Danube sularına yansıyan şarap terasları ile farklılık göstermektedir.


BELGRAD

Maceracı ve enerjik bir bölge olan Belgrad, sava ve Denube nehri kıyılarında yer alır ve dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri sıcak bir şekilde karşılar. Bu bir tabloya konulacak güzellikte ve eklektik, canlı başkent, onu bugünkü haline getiren çalkantılı bir tarihe tanık olduğundan, hızla gelişen bu şehrin tarihi önünüzde ortaya çıkıyor. Kırk ordunun kuşattığı bu şehir tam tamına 38 kez küllerinden yeninden doğdu. 1,6 Milyonluk nüfusuyla Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad mimari açıdan Sırbistan krallığını andıran görkemli binalarıyla güçlü bir duruş sergilemektedir.
En ünlü ve önemli Sırp mimari anıtları Belgrad da bulunmaktadır:
Kalemegdan kalesi, sayısız kültürel anıt, yemyeşil parklar, etkileyici meydanlar ve şehir çeşmeleri bunlardan birkaçıdır. Belgrad, büyük ve güzel parklara sahip, içlerinden akan nehirlerle süslenmiş, Avrupa’nın en yeşil başkentlerinden birisidir. Günümüzde Belgrad, Sırp kültürü ve eğitimin başkentidir. Burada her yıl düzenlenen binlerce etkinlik arasında ihtişamlı tiyatro gösterileri, sanat sergileri, konserler, konferansalar ve film festivalleri yer almaktadır.

NOVI SAD:

Voyvodina’nın başkenti Novi Sad, Sırbistanın en kalabalık ikinci şehridir. Denube nehrinin sol kıyısında, Belgrad’ a 90km uzaklıkta yer almaktadır. 300.000’ den fazla nüfusu ile Balkan ve Avrupa kültürlerinin buluştuğu yerde kurulmuş Kuzey Sırbistan’ın sanayi, eğitim ve kültür merkezidir. Dinamik tarihi, doğu ve batıdan farklı kültürlerin etkileri sayesinde Novi Sad ‘’Sırp Atina’sı’’ olarak anılmıştır. 17. Yüzyıldan kalma kaleler, kültürel ve tarihi açıdan önemli 17 manastırıyla, Fruska-Gora dağı, şehrin merkezinde bulunan büyüleyici mülkler, bunların hepsi Novi Sad’ı mükemmel bir turistik yer haline getiriyor.
Kültür ve festivaller şehri olan Novi Sad sayısız etkinliğe de ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür:
EXIT – Güneydoğu Avrupa’nın en büyük müzik festivali, ünlü Sırp oyun yazarı Jovan Sterija Popovic’e adanmış tiyatro festivali ‘’Sterijino Pozorje’’, Sırp çocuk şair Jovan Jovanovic Zmaj’a adanmış çocuk sanat festivali, uluslararası caz festivali, sinema festivali, sinema şehri vb.
Novi Sad’ın etkileyici cazibelerinin arasında en göze çarpanı, Avrupa’nın en büyük ikinci nehri olan ‘’Denube nehri’’ dir. Novi Sad’ı ziyaret ederken herkes yerel Belgrad rıhtımında yürümek ve Sırp ulusal mutfağından bir restoranın ayrıca Novi Sad’ın sayısın plajlarından birini, örneğin ‘’Strand’’ ı ziyaret etmek için zaman ayırmalıdır.

Profesyonellerle çalışın, riskleri unutun!

Her biri alanında uzman ekibimiz ve geniş kadromuz ile transfer - ulaşım, organizasyon, otel konaklaması, özel programlar, projelendirme çalışmaları, raporlama ve özel mice çözümlerinden çok daha fazlasını sizlere sunmak için hazırız.

Bizim gözümüzden dünyayı görmek için

Bizi Takip Edin!